TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F15-18AC
DJT16F15-18AC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F15-18AC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN
Datasheet Download
DJT16F15-18AC.pdf
Availability of DJT16F15-18AC
QUANTITY
DJT16F15-18AC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F15-18AC
Internal Part NumberEIS-DJT16F15-18AC
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F15-18AC
Related LinksDJT16F, DJT16F15-18AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F15-18AC Details Description
Related parts for DJT16F15-18AC
FUSE GLASS 8A 125VAC 2AG datasheet.pdf
IC CHARGE PUMP REG TFT 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 12NS 144TQFP datasheet.pdf
IC FPGA 268 I/O 388BGA datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG BEI 1000' datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
LED PRISM 3MM TR-LEVEL SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V C0G 1210 datasheet.pdf