TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F15-18HB-LC
DJT16F15-18HB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F15-18HB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN
Datasheet Download
DJT16F15-18HB-LC.pdf
Availability of DJT16F15-18HB-LC
QUANTITY
DJT16F15-18HB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F15-18HB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16F15-18HB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F15-18HB-LC
Related LinksDJT16F15, DJT16F15-18HB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F15-18HB-LC Details Description
Related parts for DJT16F15-18HB-LC
CAP TANT 22UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16VQFN datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
RES 75K OHM 3W 5% CERAMIC VERT datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED CBI PRISM BLVL GN/RED TR SIL datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1 MF 10% 250VAC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1.5KV NP0 1111 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf