TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F15-35JA
DJT16F15-35JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F15-35JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16F15-35JA.pdf
Availability of DJT16F15-35JA
QUANTITY
DJT16F15-35JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F15-35JA
Internal Part NumberEIS-DJT16F15-35JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F15-35JA
Related LinksDJT16F, DJT16F15-35JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F15-35JA Details Description
Related parts for DJT16F15-35JA
IC REG LDO -8V 1A TO220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSR 1031FCBGA datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf
RES SMD 100M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf