TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F15-97HB
DJT16F15-97HB picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F15-97HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16F15-97HB.pdf
Availability of DJT16F15-97HB
QUANTITY
DJT16F15-97HB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F15-97HB
Internal Part NumberEIS-DJT16F15-97HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F15-97HB
Related LinksDJT16F, DJT16F15-97HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F15-97HB Details Description
Related parts for DJT16F15-97HB
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2812 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 3NH 200MA 400 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 5.83K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher PWM Dimming Lighting 24-VQFN (4x4) datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf