TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F17-26AN
DJT16F17-26AN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F17-26AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN
Datasheet Download
DJT16F17-26AN.pdf
Availability of DJT16F17-26AN
QUANTITY
DJT16F17-26AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F17-26AN
Internal Part NumberEIS-DJT16F17-26AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F17-26AN
Related LinksDJT16F, DJT16F17-26AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F17-26AN Details Description
Related parts for DJT16F17-26AN
TRANS NPN 400V 4A TO-220 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
EH TOGG SWTCH LOCK D datasheet.pdf
METRAL HDR 4RX2M datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf