TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F17-26JN
DJT16F17-26JN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F17-26JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16F17-26JN.pdf
Availability of DJT16F17-26JN
QUANTITY
DJT16F17-26JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F17-26JN
Internal Part NumberEIS-DJT16F17-26JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F17-26JN
Related LinksDJT16F, DJT16F17-26JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F17-26JN Details Description
Related parts for DJT16F17-26JN
IC DGTL POT DUAL 10K I2C 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" .50MM 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 80POS VERT GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 6DIP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 110MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 40W datasheet.pdf