TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F17-6SA
DJT16F17-6SA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F17-6SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16F17-6SA.pdf
Availability of DJT16F17-6SA
QUANTITY
DJT16F17-6SA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F17-6SA
Internal Part NumberEIS-DJT16F17-6SA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert17-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F17-6SA
Related LinksDJT16F, DJT16F17-6SA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F17-6SA Details Description
Related parts for DJT16F17-6SA
CONN SOCKET IDC 10POS W/STR TIN datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 9/16 UNF 5V 12" datasheet.pdf
TEST POINT JACK STR INSL BLACK datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION LIMIT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 16POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf