TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F19-32JC
DJT16F19-32JC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F19-32JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16F19-32JC.pdf
Availability of DJT16F19-32JC
QUANTITY
DJT16F19-32JC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F19-32JC
Internal Part NumberEIS-DJT16F19-32JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F19-32JC
Related LinksDJT16F, DJT16F19-32JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F19-32JC Details Description
Related parts for DJT16F19-32JC
RES 1.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC PWR SW USB 2CH 1A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SIGNAL CONDITIONING 1.96GHZ datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf
Wideband, 40 dB Isolation at 1 GHz, CMOS 1.65 V to 2.75 V, SPST Switches IC datasheet.pdf