TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F21-11AB
DJT16F21-11AB picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F21-11AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN
Datasheet Download
DJT16F21-11AB.pdf
Availability of DJT16F21-11AB
QUANTITY
DJT16F21-11AB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F21-11AB
Internal Part NumberEIS-DJT16F21-11AB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F21-11AB
Related LinksDJT16F, DJT16F21-11AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F21-11AB Details Description
Related parts for DJT16F21-11AB
IC LINE DRIVER LOWPWR QUAD 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENS PROX M18 5MM AC2W-NC SHIELD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
COLLET FFA.2E. - 7.5MM DIA datasheet.pdf