TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F21-11JC-LC
DJT16F21-11JC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F21-11JC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
DJT16F21-11JC-LC.pdf
Availability of DJT16F21-11JC-LC
QUANTITY
DJT16F21-11JC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F21-11JC-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16F21-11JC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F21-11JC-LC
Related LinksDJT16F21, DJT16F21-11JC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F21-11JC-LC Details Description
Related parts for DJT16F21-11JC-LC
RES SMD 35.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf