TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F21-11PN-LC
DJT16F21-11PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F21-11PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN
Datasheet Download
DJT16F21-11PN-LC.pdf
Availability of DJT16F21-11PN-LC
QUANTITY
DJT16F21-11PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F21-11PN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16F21-11PN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F21-11PN-LC
Related LinksDJT16F21, DJT16F21-11PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F21-11PN-LC Details Description
Related parts for DJT16F21-11PN-LC
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
DC-DC CONVERTERS 15V 2.666A datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT 16POS .050X.100" IDC datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 26POS datasheet.pdf
.156 RECEP STRIP PLT datasheet.pdf
SCT7650EX 15.65" 8" EX111 R datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR 8-VFDFPN datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
TV 32C 32#20 PIN RECP datasheet.pdf
14 PTSE 07 14 E/B E-027 datasheet.pdf
1500UF 25V 12,5X20MM 105C 3000H datasheet.pdf