TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F21-11PN
DJT16F21-11PN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F21-11PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16F21-11PN.pdf
Availability of DJT16F21-11PN
QUANTITY
DJT16F21-11PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F21-11PN
Internal Part NumberEIS-DJT16F21-11PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F21-11PN
Related LinksDJT16F, DJT16F21-11PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F21-11PN Details Description
Related parts for DJT16F21-11PN
IC REG BUCK 1.5V 0.3A SYNC SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN FORK HEATSHRINK #6 25PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CH20M BUS-ADP TS 35/250 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 330VAC AXIAL datasheet.pdf