TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F21-11PN
DJT16F21-11PN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F21-11PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16F21-11PN.pdf
Availability of DJT16F21-11PN
QUANTITY
DJT16F21-11PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F21-11PN
Internal Part NumberEIS-DJT16F21-11PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F21-11PN
Related LinksDJT16F, DJT16F21-11PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F21-11PN Details Description
Related parts for DJT16F21-11PN
CONN SOCKET 36POS OPEN END W/SR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11B OLIVE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
762 TB RIS CLA 180 STACK datasheet.pdf
COMPRESSION SPRING datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf