TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F21-11SN-LC
DJT16F21-11SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F21-11SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
DJT16F21-11SN-LC.pdf
Availability of DJT16F21-11SN-LC
QUANTITY
DJT16F21-11SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F21-11SN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16F21-11SN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F21-11SN-LC
Related LinksDJT16F21, DJT16F21-11SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F21-11SN-LC Details Description
Related parts for DJT16F21-11SN-LC
IDC CABLE - MSR30A/MC34G/MSR30A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2CHAN 1MSPS 8VSSOP datasheet.pdf
06P MTA156 PLUG CONN CE 18AWG datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EMULATOR BASE UNIT H8S/2633R FAM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
3.96 EP HDR ASSY 3P(GREEN) datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf