TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F21-11SN-LC
DJT16F21-11SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F21-11SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
DJT16F21-11SN-LC.pdf
Availability of DJT16F21-11SN-LC
QUANTITY
DJT16F21-11SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F21-11SN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16F21-11SN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F21-11SN-LC
Related LinksDJT16F21, DJT16F21-11SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F21-11SN-LC Details Description
Related parts for DJT16F21-11SN-LC
CONN HEADER 80POS 1MM R/A GOLD datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOIJ datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 675V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB10 M25 datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 50PF 7.5KV S3L RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf