TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F21-16AA
DJT16F21-16AA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F21-16AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN
Datasheet Download
DJT16F21-16AA.pdf
Availability of DJT16F21-16AA
QUANTITY
DJT16F21-16AA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F21-16AA
Internal Part NumberEIS-DJT16F21-16AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F21-16AA
Related LinksDJT16F, DJT16F21-16AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F21-16AA Details Description
Related parts for DJT16F21-16AA
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT SP MOM PC T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
MOTOR RELAY 40A CTS 120VAC datasheet.pdf
PTC THERMISTOR J 286-P 120-A 20 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf