TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F21-16HN
DJT16F21-16HN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F21-16HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16F21-16HN.pdf
Availability of DJT16F21-16HN
QUANTITY
DJT16F21-16HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F21-16HN
Internal Part NumberEIS-DJT16F21-16HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F21-16HN
Related LinksDJT16F, DJT16F21-16HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F21-16HN Details Description
Related parts for DJT16F21-16HN
RES SMD 18.7 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 187 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
4-PIN FEMALE CONN BLACK AWG22 2A datasheet.pdf
MA-2DPC2,1NC+1NO,2M CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 338MA 1.06 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES 560K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf