TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F21-16PC-LC
DJT16F21-16PC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F21-16PC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN
Datasheet Download
DJT16F21-16PC-LC.pdf
Availability of DJT16F21-16PC-LC
QUANTITY
DJT16F21-16PC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F21-16PC-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16F21-16PC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F21-16PC-LC
Related LinksDJT16F21, DJT16F21-16PC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F21-16PC-LC Details Description
Related parts for DJT16F21-16PC-LC
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212POS .050 EXTEND datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 10A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
STEEL DLH INSERT (190780764) datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 15MM datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
GROUND TESTER ADVANCED GEO EARTH datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V SOT23 datasheet.pdf