TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F21-16SB-LC
DJT16F21-16SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F21-16SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT
Datasheet Download
DJT16F21-16SB-LC.pdf
Availability of DJT16F21-16SB-LC
QUANTITY
DJT16F21-16SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F21-16SB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16F21-16SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F21-16SB-LC
Related LinksDJT16F21, DJT16F21-16SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F21-16SB-LC Details Description
Related parts for DJT16F21-16SB-LC
RES SMD 14 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU 12-26AWG datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 100A DC datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 MULTI 28TSSOP datasheet.pdf
RES 976 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 143MA 5.9 OHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.2VC DO214AA datasheet.pdf
18000UF 40V 35X40MM 105C 5000H datasheet.pdf