TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F21-35HB
DJT16F21-35HB picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F21-35HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16F21-35HB.pdf
Availability of DJT16F21-35HB
QUANTITY
DJT16F21-35HB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F21-35HB
Internal Part NumberEIS-DJT16F21-35HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F21-35HB
Related LinksDJT16F, DJT16F21-35HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F21-35HB Details Description
Related parts for DJT16F21-35HB
CONN HEADER .100 SINGL R/A 20POS datasheet.pdf
IC PWR OCT D LATCH 20-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN SOCKET 26-30AWG 50GOLD datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FILTER CER BANDPASS 2.45GHZ SMD datasheet.pdf
41 AMP BLADE HDR ASSY/MIL datasheet.pdf
FUSE 6.3A datasheet.pdf
CTV 39C 37#20 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf