TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F21-41HN-LC
DJT16F21-41HN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F21-41HN-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN
Datasheet Download
DJT16F21-41HN-LC.pdf
Availability of DJT16F21-41HN-LC
QUANTITY
DJT16F21-41HN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F21-41HN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16F21-41HN-LC
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F21-41HN-LC
Related LinksDJT16F21, DJT16F21-41HN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F21-41HN-LC Details Description
Related parts for DJT16F21-41HN-LC
CAP CER 100PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 500A 1300VAC datasheet.pdf
CABLE ASSY BOWDEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf