TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F21-41PB
DJT16F21-41PB picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F21-41PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16F21-41PB.pdf
Availability of DJT16F21-41PB
QUANTITY
DJT16F21-41PB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F21-41PB
Internal Part NumberEIS-DJT16F21-41PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F21-41PB
Related LinksDJT16F, DJT16F21-41PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F21-41PB Details Description
Related parts for DJT16F21-41PB
IDC CABLE - MSD26K/MC26M/MCF26K datasheet.pdf
MODULE DDR2 1GB 240-DIMM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 38PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 20AWG .156 YELLOW datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 257MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A 4UQFN datasheet.pdf
RED 2 POS RTN L PLASTIC datasheet.pdf