TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F21-41PC-LC
DJT16F21-41PC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F21-41PC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN
Datasheet Download
DJT16F21-41PC-LC.pdf
Availability of DJT16F21-41PC-LC
QUANTITY
DJT16F21-41PC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F21-41PC-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16F21-41PC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F21-41PC-LC
Related LinksDJT16F21, DJT16F21-41PC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F21-41PC-LC Details Description
Related parts for DJT16F21-41PC-LC
IC FLASH 2MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 448B FLASH SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 1.25MM GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN INSERT 12POS SLD CUP SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT PIN datasheet.pdf