TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F25-19JC-LC
DJT16F25-19JC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F25-19JC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT
Datasheet Download
DJT16F25-19JC-LC.pdf
Availability of DJT16F25-19JC-LC
QUANTITY
DJT16F25-19JC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F25-19JC-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16F25-19JC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F25-19JC-LC
Related LinksDJT16F25, DJT16F25-19JC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F25-19JC-LC Details Description
Related parts for DJT16F25-19JC-LC
RES SMD 88.7OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
CONN 14POS IDC SOCKET 10AU W/POL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
5120 APPLIANCE INLET FLTR 4A M80 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE BLUE datasheet.pdf
ANT YAGI UHF 406-420MHZ 66" datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 1200VDC RADIAL datasheet.pdf