TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F25-24HA
DJT16F25-24HA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F25-24HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16F25-24HA.pdf
Availability of DJT16F25-24HA
QUANTITY
DJT16F25-24HA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F25-24HA
Internal Part NumberEIS-DJT16F25-24HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F25-24HA
Related LinksDJT16F, DJT16F25-24HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F25-24HA Details Description
Related parts for DJT16F25-24HA
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 8DIP datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .10-.20"1000PC datasheet.pdf
OSC XO 23.587MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
7 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
OSC MEMS 500.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 32A datasheet.pdf