TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F25-24PA
DJT16F25-24PA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F25-24PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16F25-24PA.pdf
Availability of DJT16F25-24PA
QUANTITY
DJT16F25-24PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F25-24PA
Internal Part NumberEIS-DJT16F25-24PA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F25-24PA
Related LinksDJT16F, DJT16F25-24PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F25-24PA Details Description
Related parts for DJT16F25-24PA
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/2.8V 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BARB TY CABLE TIES ON A REEL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 5A TO263-3 datasheet.pdf
RES 437K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH SLEW CNTRL 6SOT23 datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 1.27MM SMD datasheet.pdf