TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F25-29BN
DJT16F25-29BN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F25-29BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT
Datasheet Download
DJT16F25-29BN.pdf
Availability of DJT16F25-29BN
QUANTITY
DJT16F25-29BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F25-29BN
Internal Part NumberEIS-DJT16F25-29BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F25-29BN
Related LinksDJT16F, DJT16F25-29BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F25-29BN Details Description
Related parts for DJT16F25-29BN
IDC CABLE - CKR20G/AE20G/CKR20G datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE GAUGE SMD 8-SOP datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 100' datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 18POS PCB datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 20POS DUAL SMD datasheet.pdf
FILTER EMI 150PF RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 160VDC datasheet.pdf