TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F25-29HC-LC
DJT16F25-29HC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F25-29HC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN
Datasheet Download
DJT16F25-29HC-LC.pdf
Availability of DJT16F25-29HC-LC
QUANTITY
DJT16F25-29HC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F25-29HC-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16F25-29HC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F25-29HC-LC
Related LinksDJT16F25, DJT16F25-29HC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F25-29HC-LC Details Description
Related parts for DJT16F25-29HC-LC
RES SMD 1.43KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE +-100 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf