TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F25-29PN-LC
DJT16F25-29PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F25-29PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN
Datasheet Download
DJT16F25-29PN-LC.pdf
Availability of DJT16F25-29PN-LC
QUANTITY
DJT16F25-29PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F25-29PN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16F25-29PN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F25-29PN-LC
Related LinksDJT16F25, DJT16F25-29PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F25-29PN-LC Details Description
Related parts for DJT16F25-29PN-LC
SENSOR MAGNETC SPST MINI AMP MTE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
TOPRA RATCHET SOCKET, BIT SET datasheet.pdf
LENS FOR INCAND DISPLAY AML41J datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN ADAPT SMC PLUG TO SMB PLUG datasheet.pdf
IC FPGA 175 I/O 383MBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
MINIATURE ROTARY/LOGIC AND POWER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
220UF 10V 10X18MM 125C 4000H datasheet.pdf