TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F9-35SA
DJT16F9-35SA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F9-35SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16F9-35SA.pdf
Availability of DJT16F9-35SA
QUANTITY
DJT16F9-35SA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F9-35SA
Internal Part NumberEIS-DJT16F9-35SA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F9-35SA
Related LinksDJT16F, DJT16F9-35SA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F9-35SA Details Description
Related parts for DJT16F9-35SA
CONN HEADER 2MM 20PS DL SMD 15AU datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR ABSOLUTE 6-SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IGBT 600V 55A 200W TO268 datasheet.pdf
RES 62.0 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 50K OHM .1W 20MM datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 BRASS 10MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position Tin Through Hole datasheet.pdf