Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) DKA103B10
DKA103B10 picture photo
Mfg. Part Number
DKA103B10
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
DO-35 10% TOLERANCE
Datasheet Download
DKA103B10.pdf
Availability of DKA103B10
QUANTITY
DKA103B10 Order Process
Ship out your order
Specifications of DKA103B10
Internal Part NumberEIS-DKA103B10
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesDKA103
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C10k
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance±1%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/853540K
Operating Temperature-40°C ~ 250°C
Power - Max-
Length - Lead Wire1.06" (27.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DKA103B10
Related LinksDKA1, DKA103B10 Datasheet, Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) Distributor
DKA103B10 Details Description
Related parts for DKA103B10
CONN HEADER .100 SINGL R/A 10POS datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SRL/SPI 2M 16-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET PACK OF 10 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW SOD80 datasheet.pdf