Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) DKA502N5
DKA502N5 picture photo
Mfg. Part Number
DKA502N5
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 5K OHM 5% TOLER
Datasheet Download
DKA502N5.pdf
Availability of DKA502N5
QUANTITY
DKA502N5 Order Process
Ship out your order
Specifications of DKA502N5
Internal Part NumberEIS-DKA502N5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesDKA502
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C5k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±1%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/853540K
Operating Temperature-40°C ~ 250°C
Power - Max-
Length - Lead Wire1.06" (27.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DKA502N5
Related LinksDKA5, DKA502N5 Datasheet, Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) Distributor
DKA502N5 Details Description
Related parts for DKA502N5
MOSFET N-CH 200V 3.3A TO-220AB datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.3A 30V datasheet.pdf
IC SWITCH HIGH SIDE 1CH SOP-J8 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .100" T/H R/A datasheet.pdf
IC SYNC SW-MODE BAT CHRGR 16VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 NYLON 5/8" datasheet.pdf
CAP CER 160PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf