Schurter DKIP-0231-2003
DKIP-0231-2003 picture photo
Mfg. Part Number
DKIP-0231-2003
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
DKIP COMPENSATED CHOKE 20A
Datasheet Download
DKIP-0231-2003.pdf
Availability of DKIP-0231-2003
QUANTITY
DKIP-0231-2003 Order Process
Ship out your order
Specifications of DKIP-0231-2003
Internal Part NumberEIS-DKIP-0231-2003
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS, EMC Products
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package2
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDKIP-1
PackagingBulk
Type-
Material - Core-
Inductance3mH
Tolerance-
Current Rating20A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)10 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant550kHz
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Frequency - Test-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension3.150" L x 3.150" W (80.00mm x 80.00mm)
Height - Seated (Max)2.000" (50.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DKIP-0231-2003
Related LinksDKIP-02, DKIP-0231-2003 Datasheet, Schurter Distributor
DKIP-0231-2003 Details Description
Related parts for DKIP-0231-2003
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .07W STER 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.7V SC70-4 datasheet.pdf
10' 16/3 SJ BLACK SWITCH datasheet.pdf
RES 392 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL FEEDTHRU DP WGK 16 datasheet.pdf
RES 538.97 OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 18pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf