Micro Commercial Components (MCC) DL4001-TP
DL4001-TP picture photo
Mfg. Part Number
DL4001-TP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 50V 1A MELF
Datasheet Download
DL4001-TP.pdf
Availability of DL4001-TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DL4001-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of DL4001-TP
Internal Part NumberEIS-DL4001-TP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2012
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AB, MELF
Supplier Device PackageMELF
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL4001-TP
Related LinksDL40, DL4001-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
DL4001-TP Details Description
Related parts for DL4001-TP
HEATSINK CPU 21MM SQ W/ADH BLK datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 20mA Backlight SOT-23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 420KHZ RRO 16TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 6200PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
THERMISTOR FLOAT SWITCH PPS 1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CAP CER 6PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MICRO 100C S /11 10CR 72" NI datasheet.pdf