Diodes Incorporated DL4004-13-F
DL4004-13-F picture photo
Mfg. Part Number
DL4004-13-F
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A MELF
Datasheet Download
DL4004-13-F.pdf
Availability of DL4004-13-F
QUANTITY
DL4004-13-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DL4004-13-F
Internal Part NumberEIS-DL4004-13-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AB, MELF
Supplier Device PackageMELF
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL4004-13-F
Related LinksDL400, DL4004-13-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DL4004-13-F Details Description
Related parts for DL4004-13-F
IC SLIC/CODEC 1CH 38TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMC datasheet.pdf
IC SYSTEM GAMMA REF 28-TQFN datasheet.pdf
OSC XO 66.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 GR SN datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
ANT 821-896MHZ 3DB-MEG TNC MALE datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
SPLICE OPEN BARREL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 11POS GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 5W datasheet.pdf