TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R10-02P8-6106
DL60R10-02P8-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R10-02P8-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R10-02P8-6106.pdf
Availability of DL60R10-02P8-6106
QUANTITY
DL60R10-02P8-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R10-02P8-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R10-02P8-6106
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert10-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R10-02P8-6106
Related LinksDL60R10-, DL60R10-02P8-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R10-02P8-6106 Details Description
Related parts for DL60R10-02P8-6106
CONN RECEPT 12POS MTA-156 24AWG datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 20BIT 56TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 9/16-18UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH PLEN 26M datasheet.pdf
RES 106K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 910 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 1000VDC datasheet.pdf