TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R10-05PY-6106-LC
DL60R10-05PY-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R10-05PY-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN
Datasheet Download
DL60R10-05PY-6106-LC.pdf
Availability of DL60R10-05PY-6106-LC
QUANTITY
DL60R10-05PY-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R10-05PY-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R10-05PY-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert10-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R10-05PY-6106-LC
DL60R10-05PY-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R10-05PY-6106-LC
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.78M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
LENS FOR NICHIA 036 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 10UMAX datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
WELD SHIELD COVER datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 1.08A 3.915 OHM datasheet.pdf