TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R10-05PY-6106
DL60R10-05PY-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R10-05PY-6106
Brief Description
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R10-05PY-6106.pdf
Availability of DL60R10-05PY-6106
QUANTITY
DL60R10-05PY-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R10-05PY-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R10-05PY-6106
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert10-5
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R10-05PY-6106
Related LinksDL60R10-, DL60R10-05PY-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R10-05PY-6106 Details Description
Related parts for DL60R10-05PY-6106
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ADS62P22EVM datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 18POS FREE SLD CUP datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 7.23K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS 5 M datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST INV ISO 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 244POS 8ROW STR datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf