TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R10-05S7-6117-LC
DL60R10-05S7-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R10-05S7-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT
Datasheet Download
DL60R10-05S7-6117-LC.pdf
Availability of DL60R10-05S7-6117-LC
QUANTITY
DL60R10-05S7-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R10-05S7-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R10-05S7-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert10-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R10-05S7-6117-LC
DL60R10-05S7-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R10-05S7-6117-LC
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 40MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 2.5V 20% 0805 datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 2.36"LX2.17"W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 171 I/O 208PQFP datasheet.pdf
1UF 400V 8X11.5 SINGLE END datasheet.pdf
COUPLING NUT M12 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf