TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R10-05S7-6117
DL60R10-05S7-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R10-05S7-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R10-05S7-6117.pdf
Availability of DL60R10-05S7-6117
QUANTITY
DL60R10-05S7-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R10-05S7-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R10-05S7-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert10-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R10-05S7-6117
Related LinksDL60R10-, DL60R10-05S7-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R10-05S7-6117 Details Description
Related parts for DL60R10-05S7-6117
CIR BRKR 15A 600VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 34POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf