TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R10-05SY-6106-LC
DL60R10-05SY-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R10-05SY-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT
Datasheet Download
DL60R10-05SY-6106-LC.pdf
Availability of DL60R10-05SY-6106-LC
QUANTITY
DL60R10-05SY-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R10-05SY-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R10-05SY-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert10-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R10-05SY-6106-LC
DL60R10-05SY-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R10-05SY-6106-LC
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 8.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 66POS .050 THRUHL datasheet.pdf