TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R10-06SY-6106-LC
DL60R10-06SY-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R10-06SY-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT
Datasheet Download
DL60R10-06SY-6106-LC.pdf
Availability of DL60R10-06SY-6106-LC
QUANTITY
DL60R10-06SY-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R10-06SY-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R10-06SY-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R10-06SY-6106-LC
DL60R10-06SY-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R10-06SY-6106-LC
CONN HEADER 7POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 5.1PF 100V 0805 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 2.3NH 1A 70 MOHM SMD datasheet.pdf