TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R10-20P6-6106
DL60R10-20P6-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R10-20P6-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R10-20P6-6106.pdf
Availability of DL60R10-20P6-6106
QUANTITY
DL60R10-20P6-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R10-20P6-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R10-20P6-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert10-20
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R10-20P6-6106
Related LinksDL60R10-, DL60R10-20P6-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R10-20P6-6106 Details Description
Related parts for DL60R10-20P6-6106
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
TXRX 5V RS422/485 DIFF BUS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 10.21NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .156 R/A TIN datasheet.pdf
RES 379 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LPAQB7 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf