TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R10-20P8-6106-LC
DL60R10-20P8-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R10-20P8-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN
Datasheet Download
DL60R10-20P8-6106-LC.pdf
Availability of DL60R10-20P8-6106-LC
QUANTITY
DL60R10-20P8-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R10-20P8-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R10-20P8-6106-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions2
Shell Size - Insert10-20
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R10-20P8-6106-LC
DL60R10-20P8-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R10-20P8-6106-LC
RES 4.7M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC AMPLIFIER POWER SOT-115J datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 35POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
ICL 7 OHM 15% 10A datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf