TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R10-20PN-6106-LC
DL60R10-20PN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R10-20PN-6106-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN
Datasheet Download
DL60R10-20PN-6106-LC.pdf
Availability of DL60R10-20PN-6106-LC
QUANTITY
DL60R10-20PN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R10-20PN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R10-20PN-6106-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions2
Shell Size - Insert10-20
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R10-20PN-6106-LC
DL60R10-20PN-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R10-20PN-6106-LC
CABLE BNC/BNC 60" 735A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 12A 38 MOHM CHAS datasheet.pdf
CONV DC/DC 120W 1.2V 100A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
THERMOSTAT 3800 INDUSTRIAL GRADE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf