TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R12-12PY-6106-LC
DL60R12-12PY-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R12-12PY-6106-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN
Datasheet Download
DL60R12-12PY-6106-LC.pdf
Availability of DL60R12-12PY-6106-LC
QUANTITY
DL60R12-12PY-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R12-12PY-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R12-12PY-6106-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R12-12PY-6106-LC
DL60R12-12PY-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R12-12PY-6106-LC
CONN HDR BRKWAY .100 26POS VERT datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC 3-8 LINE DECODER/DEMUX 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 37POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 1.05M OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
SURGE PROT THYRIST 77V TELECOM datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf