TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R12-12S6-6106-LC
DL60R12-12S6-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R12-12S6-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT
Datasheet Download
DL60R12-12S6-6106-LC.pdf
Availability of DL60R12-12S6-6106-LC
QUANTITY
DL60R12-12S6-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R12-12S6-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R12-12S6-6106-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R12-12S6-6106-LC
DL60R12-12S6-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R12-12S6-6106-LC
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 7A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 2 IN 6 OUT 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf