TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R12-12S8-6117-LC
DL60R12-12S8-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R12-12S8-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT
Datasheet Download
DL60R12-12S8-6117-LC.pdf
Availability of DL60R12-12S8-6117-LC
QUANTITY
DL60R12-12S8-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R12-12S8-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R12-12S8-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R12-12S8-6117-LC
DL60R12-12S8-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R12-12S8-6117-LC
RES SMD 1.54K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
COVER CIRCULAR .850" ID 1000PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MCU 32BIT 64K FLASH 100-TQFP datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 10K SPI 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 16UF 10% 1.1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf