TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R12-12S9-6106-LC
DL60R12-12S9-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R12-12S9-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT
Datasheet Download
DL60R12-12S9-6106-LC.pdf
Availability of DL60R12-12S9-6106-LC
QUANTITY
DL60R12-12S9-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R12-12S9-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R12-12S9-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R12-12S9-6106-LC
DL60R12-12S9-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R12-12S9-6106-LC
POT 20K OHM 1/20W LINEAR datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS TIN datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC 12BIT ADC 4CH SERIAL 16SSOP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 31.5MM datasheet.pdf
LABEL LPAX SERIES BAR PRESSURE datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
SGE-245-4-3000N 00500M SFTY EDGE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 1W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V datasheet.pdf