TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R12-12S9-6106
DL60R12-12S9-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R12-12S9-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R12-12S9-6106.pdf
Availability of DL60R12-12S9-6106
QUANTITY
DL60R12-12S9-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R12-12S9-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R12-12S9-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R12-12S9-6106
Related LinksDL60R12-, DL60R12-12S9-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R12-12S9-6106 Details Description
Related parts for DL60R12-12S9-6106
IC TRANSCEIVER RS232 5V 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf